Vrijlating christenen Soedan, maar kerk blijft dicht 

Dorp in Soedan

Soedan heeft vier christenen vrijgelaten, die voor de rechter waren gedaagd wegens afvalligheid van de islam. De aanklacht is ingetrokken, omdat afvalligheid sinds 2021 niet meer strafbaar is. Hun kerkgebouw blijft, evenals andere kerken, gesloten wegens dreigementen

Het viertal was in juni gearresteerd na een politie-inval in de baptistenkerk van Zallengei in de Soedanese provincie Darfur. Deze kerk was met toestemming van de autoriteiten gesticht tijdens de door burgers geleide overgangsperiode.

De vier mannen werden beschuldigd van geloofsafvalligheid en tijdens het politieverhoor mishandeld. Daarna kwamen ze op borgtocht vrij, maar zouden op 30 augustus in de rechtbank moeten verschijnen. De rechter gaf echter aan dat de aanklachten waarschijnlijk zouden worden afgewezen omdat afvalligheid niet langer een strafbaar feit is. Daarop is de zaak geseponeerd. 

Open Doors verwelkomt de afwijzing van aanklachten, maar blijft de regering van Soedan oproepen de vrijheid van godsdienst en levensovertuiging te respecteren. “De ontwikkeling in Darfur geeft aan dat deze rechten worden bedreigd door ambtenaren die de vele positieve veranderingen tijdens de overgangsperiode (naar een burgerregering, red.) ongedaan willen maken.” 

Kerken dicht

Volgens Christian Solidarity Worldwide (CSW) hoeven de mannen niet langer hoeven te voldoen aan de voorwaarden van borgtocht. De officier van justitie heeft bevolen de inbeslaggenomen bezittingen terug te geven. 

Vanwege de bedreigingen en aanvallen die de vier hebben ondergaan door extremisten in de gemeenschap, blijft de wettelijk erkende kerk echter gesloten. Ook drie andere kerken in Zallingei houden dit jaar hun deuren dicht, omdat het aantal bedreigingen en gewelddaden tegen lokale christenen toeneemt. 

Respect nodig 

Een woordvoerder van Open Doors zei dat de kerksluiting aantoont dat “de maatschappelijke druk op gelovigen – en dan vooral bekeerlingen met een moslimachtergrond – in bepaalde gebieden zo intens blijft, dat christenen hun geloof niet openlijk kunnen belijden, tenzij deze rechten worden afgedwongen door lokale autoriteiten.” De internationale gemeenschap moet Soedanese militaire leiders blijven betrekken bij deze zaken “om ervoor te zorgen dat de vorderingen op het gebied van mensenrechten die vóór de staatsgreep zijn gemaakt, overeind blijven en door alle overheidsniveaus worden gerespecteerd.” 

Soedan staat op de Ranglijst Christenvervolging op de dertiende plaats. De bijna twee miljoen christenen vormen een minderheid op een bevolking van 45 miljoen mensen.  

Inspiratiemail

Wil je ook graag via de e-mail op de hoogte gehouden worden van komende Open Doors-evenementen en nieuws uit de vervolgde kerk? Schrijf je in en ontvang elke maand de inspiratiemail van Open Doors. 

Deel dit

Gerelateerd nieuws

6 maart 2026

Iran: Tussen bommen en Gods beloften

Iraanse christenen bidden en vasten al lange tijd voordat de strijd losbarstte. Zij rouwden om de onderdrukking door de regering en haar harde optreden tegen demonstrerende burgers waarbij duizenden mensen omkwamen. Die gebeden gaan door en krijgen een nog grotere urgentie door de huidige strijd en de onzekere toekomst. Gelovigen vragen God om vrijheid, gerechtigheid, moed, vrede en verlossing voor hun natie. 

Lees meer
Ethiopië 6 maart 2026

Ethiopië: aanvallen in Oromia drijven moslims en christenen uiteen

Vorige week bestormden gewapende aanvallers een markt en herhaaldelijk een kerk in het oosten van de Arsi-zone van de Oromia-regio in Ethiopië. Bij de aanvallen werden meer dan twintig orthodoxe christenen en één islamitische bewaker gedood. In dit gebied leefden moslims en christenen lange tijd vreedzaam samen. De laatste jaren loopt de spanning door etnisch-religieuze aanvallen, achterstelling van christenen en gebrek aan bescherming door de overheid op. De twee aanvallen eind februari zijn een nieuw dieptepunt.

Lees meer
De vrouwen bidden voor Leah Sharibu 19 februari 2026

Bid voor de vrijlating van Leah Sharibu

Vandaag is het precies acht jaar geleden dat Leah Sharibu verdween. Op 19 februari 2018 ontvoerden Boko Haram-strijders de 14-jarige Leah Sharibu samen met meer dan honderd andere schoolmeisjes van het Government Girls’ Science and Technical College in Dapchi, Yobe State, Nigeria. De meerderheid van de meisjes werd door de tijd heen vrijgelaten en een aantal stierf in gevangenschap. Omdat Leah weigerde Jezus te ontkennen en zich tot de islam te bekeren, zit zij nog steeds gevangen.

Lees meer
Hand in hand

Schrijf je in voor de

Maande­lijkse inspiratie­mail

Bemoedigende getuigenissen

Laatste nieuws

Inspiratie voor jou

Aanmelden inspiratiemail

Aanhef
Scroll naar boven