Juridisch gevecht om godsdienstvrijheid in Chhattisgarh, India

In maart 2026 wijzigde de regering van de Indiase deelstaat Chhattisgarh de wet op godsdienstvrijheid van de deelstaat. Sinds de wijzigingen van kracht zijn geworden, worden christenen in Chhattisgarh geconfronteerd met toenemend heftige tegenstand in de vorm van bedreigingen, fysieke aanvallen, verbanning uit hun huizen, sluiting van kerken, het weigeren van begrafenissen en het weren van predikanten en christenen uit dorpen. Enkele vooraanstaande advocaten vechten nu via het Hooggerechtshof de geldigheid van de aangepaste wet op godsdienstvrijheid aan.

Gericht op christenen

Volgens de sterk gewijzigde wet op godsdienstvrijheid komen overtredingen niet langer in aanmerking voor vrijlating op borgtocht. Hierdoor worden verdachten mogelijk blootgesteld aan meer druk vanuit de maatschappij, arrestatie door de overheid en langdurige juridische procedures, nog voordat de beschuldigingen zijn bewezen of verworpen. Voor gezinnen van de verdachten kunnen deze langdurige perioden van gevangenschap en onzekerheid ontwrichtend zijn.

Dhruv Baiga*, lokale partner van Open Doors, vertelt: “De wijziging van 2026 van de wet op godsdienstvrijheid is voornamelijk gericht tegen christenen.” De wetswijziging van de deelstaat Chattisgarh zou in strijd zijn met de grondwet van het land India. Baiga legt uit: “Deze wijziging roept ook zorgen op over de schending van de artikelen 25 tot en met 28 van de Indiase grondwet, die de vrijheid van godsdienst beschermen.”

“Het verzoekschrift waarin deze wet wordt aangevochten, is een goede stap, niet alleen voor de christelijke gemeenschap in Chhattisgarh, maar voor heel India.”

Inbreuk grondrechten

Enkele vooraanstaande advocaten hebben bij het Hooggerechtshof van Chhattisgarh een verzoekschrift ingediend. Het verzoekschrift vecht de grondwettelijke geldigheid van de aangepaste wet op godsdienstvrijheid aan. Verschillende bepalingen uit de gewijzigde wet zouden inbreuk kunnen maken op de grondrechten van burgers.

In het verzoekschrift stellen de indieners dat de beslissing van een individu om een godsdienst te volgen of aan te nemen niet onderworpen mag zijn aan buitensporige overheidsinmenging of openbaarmaking. Baiga is positief over dit verzoekschrift: “Het verzoekschrift waarin deze wet wordt aangevochten, is een goede stap, niet alleen voor de christelijke gemeenschap in Chhattisgarh, maar voor heel India.”

Drie weken om te reageren

De deelstaatregering heeft de gelegenheid gekregen om haar bezwaren naar voren te brengen en de wetgeving te verdedigen. De raadsman van de deelstaat Chhattisgarh voerde aan dat er al meerdere verzoekschriften bij het Hooggerechtshof in behandeling waren en vroeg om drie weken de tijd om een antwoord in te dienen. Op 7 oktober heeft het Hooggerechtshof van Chhattisgarh in Bilaspur via een beschikking de deelstaatregering inderdaad drie weken de tijd gegeven om haar reactie in te dienen.

In het verzoekschrift vragen de indieners om een tijdelijke opheffing van de nieuwe bepalingen van de wet, tot het moment dat de wet opnieuw hervormd zal zijn. Het hof maakte duidelijk dat dit verzoek om voorlopige voorzieningen zal worden behandeld nadat beide partijen de gelegenheid hebben gehad om hun argumenten naar voren te brengen. Baiga: “Hervorming van deze wet zal zeker bijdragen aan de bescherming van de godsdienstvrijheid en het recht van gelovigen om hun geloof in vrijheid te belijden versterken.”

India staat op plek 12 van de Ranglijst Christenvervolging.

(* Schuilnaam)

Bid je mee?

  • Bid dat iedere deelstaat in India de grondwettelijke rechten van alle 1,4 miljard inwoners om vrij zijn of haar geloof te belijden, te beoefenen en uit te dragen, en om vrijwillig van geloof te veranderen, waarborgt.
  • Bid dat het Hooggerechtshof van Chhattisgarh de grondwettelijke geldigheid van de gewijzigde wet zorgvuldig onderzoekt, zodat het hof een onpartijdige uitspraak doet en de grondrechten van alle burgers handhaaft.
  • Bid voor de advocaten die zich voor deze vrijheid inzetten. Bid dat God hen wijsheid, kracht en kennis geeft.
  • Bid voor de christelijke gemeenschappen in Chhattisgarh en in heel India, die met steeds meer druk en geweld te maken hebben.

Dankjewel voor jouw gebed!

12

India

India staat op plek 12 van de Ranglijst Christenvervolging van Open Doors.

Inspiratiemail

Wil je ook graag via de e-mail op de hoogte gehouden worden van komende Open Doors-evenementen en nieuws uit de vervolgde kerk? Schrijf je in en ontvang elke maand de inspiratiemail van Open Doors. 

Deel dit

Gerelateerd nieuws

24 juni 2026

Grote demonstratie tegen vermeende religieuze bekeringen van christenen in India

Op zaterdag 20 juni 2026 was er een grote demonstratie tegen religieuze bekeringen. “Arresteer christelijke voorgangers!”, riep de menigte.

Lees meer
Christenen protesteren tegen de invoering van nieuwe wetgeving 18 juni 2026

Christenen in India geconfronteerd met discriminatie en geweld

De afgelopen maanden hebben zich talloze incidenten voorgedaan. Daarbij werden kerkdiensten verstoord, predikanten bedreigd of aangevallen en de bouw van veel kerken stilgelegd.

Lees meer
Hindu Tempel in Chhattisgarh 11 mei 2026

Ultimatum voor christenen met hindoe-achtergrond in India 

Een angstaanjagende waarschuwing achtervolgt christenen in de staat Chhattisgarh, India. De organisatie ‘Sava Adivasi Samaj’ hield een bijeenkomst in het dorp Chhotendongar met zo’n 800 dorpelingen, waarin een ultimatum werd gesteld: alle christenen met een hindoeïstische achtergrond moeten een ‘Ghar Wapsi’ ondergaan – een ceremonie om te vieren dat iemand terugkeert naar het oude geloof. Iedereen die dit niet doet vóór 30 april, zal de gevolgen daarvan ondervinden, zo werd er gedreigd.

Lees meer
Hand in hand

Schrijf je in voor de

Maande­lijkse inspiratie­mail

Bemoedigende getuigenissen

Actuele gebedspunten

Laatste nieuws

Inspiratie voor jou

Aanmelden inspiratiemail

Aanhef

We verwerken je persoonsgegevens zorgvuldig zoals omschreven in onze privacyverklaring.

Scroll naar boven