Christenen in Syrië angstig door bedreigingen en geweld

Op de muren van kerken en gebouwen in verschillende plaatsen in Syrië verschijnen dreigementen tegen christenen. Een van de bedreigingen werd in de nacht van 6 november geschreven op de Sint-Cyrilluskerk in Damascus: “Er zullen geen christenen meer overblijven. Onze ontmoeting is nabij, jullie varkens van het kruis.”

De dreigementen veroorzaken angst onder christenen. Verschillende aanslagen op kerken zitten nog vers in het geheugen, met als dieptepunt afgelopen 22 juni. Op die zondag kwamen 22 christenen om het leven toen een terrorist het vuur opende en zichzelf opblies in de Sint Eliaskerk in Dweila, een buitenwijk van Damascus. Er vielen meer dan vijftig gewonden en naast de christenen kwamen er nog drie mensen om, waaronder de terrorist zelf.

De Sint Eliaskerk in Damascus na de aanslag op 22 juni. Foto: AFP

Christenen bedreigd

De gemeenteleden van een andere Sint Eliaskerk, in Maaret Saidnaya, sloeg op maandag 10 november de schrik om het hart. Op de buitenmuren van hun kerk vonden ze dreigementen, die verwezen naar de aanslag op de gelijknamige kerk op 22 juni: “Christelijke ongelovige, er is geen god behalve Allah. Na Sint Elias in Dweila is nu Sint Elias in Maaret Saidnaya aan de beurt.”

Een week later vonden christenen in de plaats Izraa geschreven dreigementen op muren in hun wijk: “Wij zullen jullie dagen met bloed bevlekken, jullie aanbidders van het kruis en andersgelovigen. Het islamitische kalifaat zal blijven bestaan.” Op de deuren van een winkel werd geschreven: “Terrorisme zal jullie angst aanjagen.”

“Wij zullen jullie dagen met bloed bevlekken”

De tekst op de muur van de Sint-Cyrilluskerk in Damascus

Onzekerheid na machtswissel

Christenen verduren dit soort dreigementen en beledigingen sinds de val van dictator Basher al-Assad en zijn regime. Op 8 december 2024 kwam, na een militaire operatie van slechts anderhalve week, de islamitische groepering Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) aan de macht. Dit betekende een einde aan de wrede dictatuur van Assad, maar het begin van een onzekere tijd vol conflicten en geweld tussen verschillende groeperingen.

“Het is een constante uitdaging om de veranderingen in Syrië bij te houden”, vertelt Juliëtte*, een christelijke vrouw uit Aleppo. “Het voelt alsof ik in een race zit die nooit eindigt. De conflicten tussen de landelijke overheid en verschillende groeperingen, waaronder de Koerden in het noorden en de Druzen in het zuiden, zijn nog niet opgelost. Er is nog steeds een geldcrisis, waardoor banken de mensen nog steeds geen toegang kunnen geven tot hun eigen geld. Per persoon kun je per week een bedrag van ongeveer 20 dollar opnemen, een bedrag waarvan je nauwelijks kunt leven.”

Geweld drijft families uiteen

Verschillende families zijn uit elkaar gedreven door geweld in Suweida, een stad in het zuiden met een Druzische meerderheid. Sinds 13 juli zijn er gevechten tussen Druzen, bedoeïenen en het leger van de Syrische overheid. Er zijn rapporten dat alle partijen zich schuldig maken aan buitengerechtelijke moordpartijen. Christelijke vaders laten hun echtgenotes en kinderen vluchten naar veiliger gebied.

Rama*, een christelijke vrouw, ontvluchtte Suweida met haar kinderen en liet haar man achter: “We hebben altijd vreedzaam samengeleefd. Op straat kun je Druzen niet onderscheiden van christenen. Toen het geweld begon, wilde ik met mijn kinderen vertrekken, maar dat lukte niet. Het gebied was omsingeld. We hoorden verhalen over hoe ze vrouwen en meisjes aanvielen. Ik wist dat mijn dochter daar niet kon blijven, ze is begin twintig. Mijn man zei: ‘Bescherm de kinderen en vertrek.’ Pas na 26 dagen lukte dat. Die dag werd er een humanitaire doorgang geopend en konden we vertrekken naar Damascus.”

“We weten dat God het roer van onze levens vasthoudt.”

Hoop te midden van angst

Omgeven door geweld, houden Syrische christenen hun hart vast. Zullen de teksten op de wanden bij dreigementen blijven? Weet de nieuwe regering de verschillende extremistische groeperingen in het land onder controle te houden? Na 14 oorlogsjaren dragen de aanslagen op kerken en de dreigementen verder bij aan hun trauma en angst.

Een priester in Aleppo verwoordde de hoop van Syrische christenen: “Wij in Aleppo delen allemaal de moeilijke levenservaring met lange oorlogsdagen en aanvallen. Maar we zijn kinderen van het geloof. We weten dat God het roer van onze levens vasthoudt.”

Syrië staat op plaats 18 op de Ranglijst Christenvervolging.

Bid voor Syrië:

  • Bid dat alle Syriërs spoedig in vrede zullen leven en dat Gods hand hen zal beschermen.
  • Bid voor de wederopbouw van het door oorlog zwaar beschadigde land.
  • Bid voor Rama en vrouwen zoals zij die nu traumahulp ontvangen. Bid dat de sessies zullen leiden naar herstel.
  • Bid ook voor de situatie in Suweida en voor degenen die daar nog steeds wonen.
  • Vraag om Gods bescherming tegen geweld en aanslagen voor de christenen in Syrië .
  • Bid dat God Zijn kinderen helpt om zich niet te laten intimideren door de teksten op de muren.
  • Bid ook voor de personen die deze teksten hebben geschreven, dat zij de Vredevorst mogen leren kennen.

(* schuilnamen)

18

Syrië

Syrië staat op plek 18 van de Ranglijst Christenvervolging van Open Doors.

Inspiratiemail

Wil je ook graag via de e-mail op de hoogte gehouden worden van komende Open Doors-evenementen en nieuws uit de vervolgde kerk? Schrijf je in en ontvang elke maand de inspiratiemail van Open Doors. 

Deel dit

Gerelateerd nieuws

Khaled 22 juli 2025

Christenen voelen zich gevangen te midden van geweld

Christenen in het zuiden van Syrië, de regio waar de afgelopen tijd heftige gevechten plaatsvonden tussen Druzen en soennitische bedoeïenenstrijders, zien geen andere keuze dan de regio te verlaten. Dat zegt priester Tony al-Boutros van de kerk in Al-Shahba. Hij roept christenen over de hele wereld op om hun broer en zussen in Syrië te steunen en voor hen te bidden.

Lees meer
Begrafenis slachtoffers aanslag kerk in Damascus 14 juli 2025

“Aanslag Damascus steek in hart van elke Syrische christen”

Het is nu ruim zeven maanden na de val van het regime. Een periode die gekenmerkt wordt door tal van incidenten en uitdagingen.

Lees meer
Terreuraanslag kerk keiharde klap voor christenen in Syrië - Foto: AFP 25 juni 2025

Terreur­aanslag kerk keiharde klap voor christenen Syrië

Met minstens 22 doden en meer dan 50 gewonden, waarvan 13 in kritieke toestand, kreeg de christelijke gemeenschap in Syrië op zondag 22 juni een zware klap te verduren.

Lees meer
Hand in hand

Schrijf je in voor de

Maande­lijkse inspiratie­mail

Bemoedigende getuigenissen

Laatste nieuws

Inspiratie voor jou

Aanmelden inspiratiemail

Aanhef
Scroll naar boven